Friday, April 1, 2011

Mászótársak

A csapat tagjai:
Expedíció vezető: Kollár Lajos
Erőss Zsolt, Mécs László, Horváth Tibor, Gál László.


Kép 1.
- Eröıss Zsolt, Magyarország legismertebb expedíciós hegymászója aki idáig 8 db nyolcezres hegyre jutott fel, köztük Földünk legmagasabb pontjára, a Csomolungmára. İ rendelkezik a himalájai mászások területén a legnagyobb tapasztalattal.
( Kép 1: Szlankó Zoltán, Erőss Zsolt, Horváth Tibor 6400m-en.)





Kép 2.
- Kollár Lajos az expedíció vezetője, aki az 1997-es és 2001-es Grönland expedíció szervezője és résztvevője volt. 2003-tól kezdve a Magyarok a világ nyolcezresien sorozat részeként 7 expedíciót vezetett a Föld legmagasabb hegységeibe.
 (Kép 2: Kollár Lajos, az expedíciók vezetıje 2010-ben a Csomolungma északi alaptáborában)



Kép 3.
- Mécs László 15 dél-amerikai és ázsiai hegymászó expedíció szervezıje, résztvevőıje. Három nyolcezres csúcs első magyar megmászója. Ők hárman a Magyarok a világ nyolcepresein sorozat alapító tagjai!
( Kép 3: Mécs László a Cho Oyu alaptáborában 5700 m-en. )




Kép 4.
Horváth Tibor, a csapat legfiatalabb tagja, aki 2010-ben 7000 m fölé jutott. Jelenleg Ausztriában él, egy szállodát vezet és közben hegyi vezetıként kíséri a turistákat. Alpesi szikla– és jégutak megmászója. Fiatalsága nagy motiváló erőt biztosít az egész csapat számára. - Szlankó Zoltán aki 1982-tıl kezdett hegyet mászni, 1991-óta a Magyar Hegymászó Oktatók Egyesületének tagjaként tanítja a hegymászást. 1997-óta Európán kívüli expedíciókon is részt vesz.
( Kép 4: Életkép a 2010-es Cho Oyu alaptáborából. Horváth Tibor, Erőss Zsolt és Gál László az expedíció tortájával.)

Lhotse (8.516m) - adatok, statisztikák és az utvonal

 A CSUCS
 A Föld 4. legmagasabb csúcsa közvetlenül a Mount Everest mellett magasodik. A két hegyet a közel 8000m-es Déli Nyereg választja el egymástól. Magyarra fordítva a hegy neve Déli csúcsot jelent. A legmagasabb hegy közelsége miatt megmászásával sokáig nem foglalkoztak, mert a legnagyobb kihívást a „nagy testvér” csúcsának az elérése jelentette.

 AZ ELSÖ KISÉRLET

1955-ben történt az első próbálkozás egy svájci—amerikai expedíció részéről, de a hegy 8100 méteren visszafordulásra kényszerítette a mászókat. 1956-ban egy svájci expedíció próbálkozott ismét, és 2 fő május 18-a délutánján elérte a csúcsot.


STATISZTIKA
2010 nyár elejéig az alaptáborban megjelent és csúcsengedéllyel rendelkező 1108 emberből 316 fő elérte a csúcsot. Ez 28,53 %-os siker. A nyolcezreses világában ez a szám az átlag feletti esélyt jelenti. EbboEbbl a 316 mászóból 118-an voltak a csúcson mesterséges oxigén használata nélkül. Az 1108 emberből összesen 12 halálos áldozat volt, tehát a hegy biztonságosnak mondható.


AZ UTVONAL
A mászást az Everesttel közös 5300 m-en lévőı alaptáborból indítjuk. A Khumbu jégletörésen átkelve 5900 m-en érjük el az 1. tábort. A Western CWM-on (Hallgatás völgye) keresztül mászva érjük el a 6400 m-en lévőı 2-es tábort. Ettől a tábortól már a Lhotse nyugati falán az úgynevezett Lhotse Face-n keresztül mászunk. A fal az alján 30-40 fokos, a tetején eléri az 50 fokos meredekséget. Ennek a falnak a közepén létesítjük 7300 m-en a 3-as tábort. Eddig a pontig a mászó útvonal megegyezik az Everest normál útjával. A 3. táborból tovább mászva 7900 m-en a 4. tábor sátrait is felállítjuk. Ezek a sátrak szolgálnának arra, hogy innen egy éjszakai indulással elérjük a csúcsot. Az utolsó szakasz egy szűk havas, sziklás folyosó, ami helyenként eléri a 60 fokos meredekséget. Ez a szakasz a mászás leg- nehezebb része.

A Lhotse madártávlatból. A közel 19 km-es magasságból készült képen a Lhoce mászó útvonala látszik, bejelölve rajta a terve- zett táborok és a völgy különbözı részei. 6800m-en kezdıdik a fal, 7900m-en a kulcsfontosságú folyosó és 8516m-en a hegy csúcsa

Impresszum és közérdekü információk ( a szerkesztö üzenetei )

2011. április 2. 8:54 zulu

Minden képet, amit nem posztolunk közvetlenül, feltöltünk a következő helyre:
Lhotse 2011 Foto album


2011. április 1.  17:35 zulu


Tisztelt Olvasó!

Lacit a 2 évvel ezelőtti Máltai hajós túrán ismertem meg. Akkor volt életében először vízen, azaz nagy vitorlás hajón. Hősiesen viselte azt az első másfél napot, amit leginkább a fux kabin melletti WC-ben töltött, miközben próbálta meggyőzni magát arról, hogy a vitorlázást is lehet élvezni, nem csak a hegymászást.
Utána már minden rendben volt...

Magam is az extrém sportok bolondja vagyok, földön vízen és a levegőben. Amióta élek.
Ismerem a szépségét, az előnyeit és tudom, hogy ezek a sportok néha szomorúságot is hozhatnak.
Ez vele jár.

Ez a blog nem a hivatalos blog-ja az expedíciónak, de ettől függetlenül igyekszünk autentikus forrásként hírt adni mindenről, ami az expedícióval történik.

És ez egy remote blog, ami Laciról és az expedícióról szól, de nem ö írja. Mert Ö mászik.

Drukkolok nektek fiuk!

 
- A szerkesztő -

Ez a blog nyilvános. 
Az itt megjelent tartalom szabadod felhasználható a forrás ( Lhotse2011.blogspot.com ) megjelölésével. A blog szabadon kommenteljető, de a komment moderált, a moderátor a szerkesztö.